اشتباهی که چشم رو کور می کنه!

چشم بخش بسیار حساس و یکی از مهمترین اعضای بدنه که واسه حفظ بینایی درست باید عوامل منفی در مورد چشم رو کم تر و گاه ها حذف کنیم.

استفاده گسترده از کامپیوتر و گوشیای اندروید خطر جدی واسه سلامت چشم ها حساب می شن که با بی توجهی به اون چشمون رو حتی تا مرز نا بینا شدن هم می برن که هشداری واسه افراد مربوط به این لوازمه.

به کار گیری کامپیوتر واسه ساعتا نگاه کردن به صفحه تلفنای هوشمند به چشما فشار می آورد. چون چشم تلاش در فوکوس کردن و دقت، بیشتراز دیگه کارا می کنه. بیست سال قبل کودکان بیرون خونه بازی می کردن و بیشتر دید اونا، دید دور بود. امروزه بیشتر بچه ها با یه رایانه در خونه یا مدرسه کار می کنن.

پزشکان و متخصصین چشم پزشکی اخطار میدن نور گوشی موبایل و بقیه وسایل الکترونیکی مانند رایانه، تبلت و تلویزیونای تخت می تونه به آسیب دراز مدت چشم منجر شه. محققان انگلیسی تو یه مطالعه جدید روی دو هزار نفر، نشون دادن افراد زیر ۲۵ سال روزانه ۳۲ بار تلفنشون رو بررسی می کنن. 

اندی هپوورت متخصص تعیین نمره عینک میگه: نور آبی بنفش به طور بالقوه واسه بخش عقب چشم خطرناک و سمیه. پس در طول یه دوره طولانی به طور بالقوه می تونه به چشم آسیب بزنه. به گفته ایشون وقتی به صفحه تلفن هوشمند نگاه می کنین، نوری که می تابد آبی بنفشه. 

چشم پزشکان می گن هرچند نور آبی "خوب" یا همون نور آبی فیروزه ای واسه تنظیم ساعت زیستی بدن لازمه، اما از طرف دیگه رنگ آبی بنفش می تونه نظم خواب رو به هم بزنه و بر حال روحی اثر بزاره.

 

 

 

 

دکتر هپوورت میگه: هرچند از وجود رابطه مستقیم این نوع نور با مشکلات چشم باخبر نیستیم اما دلایل قوی آزمایشگاهی از وجود بالقوه اینجور رابطه ای خبر میده. به گفته ایشون اون چیزی که موجب فشار به چشم می شه ترکیبی از پلک نزدن و نزدیک نگه داشتن تلفن به چشمه.

پلک زدن زمان به کار گیری رایانه و گوشی موبایل خیلی با اهمیته. این چشمتون رو دوباره مرطوب می کنه و از خشک شدن مراقبت می کنه. براساس تحقیقات زمانیکه مردم با رایانه کار می کنن پنج برابر کمتر از حالت عادی پلک میزنن که این خود یه هشداره.

اشک به دلیل کمتر پلک زدن زودتر تبخیر می شه و چشم دچار خشکی می شه. چون هوای بیشتر دفاتر خشکه این باعث تبخیر بیشتر اشک و احتمال بیشتر خشکی چشم می شه. اگه شمام خشکی چشم رو تجربه کردین از چشم پزشکتون اشک مصنوعی مناسب رو واسه استفاده در طول روز بخواین.

به بیان دیگه نباید قطره های نرم کننده رو با قطره هایی که قرمزی چشم رو از بین می برن اشتباه گرفت، که این دومی تنها باعث می شه ظاهر چشم شما بهتر شه. اینا با کوچیک تر کردن قطر رگهای روی سفیدی چشم باعث می گردن که چشم سفیدتر بنظر برسه.

اما این قطره ها ترکیبات لازم واسه برطرف کردن خشکی چشم و تحریک رو ندارن. این تمرین رو انجام بدین، هر ۲۰ دقیقه ۱۰ بار مانند زمانیکه خوابتون می بره ( خیلی آهسته) پلک بزنین  و با این روش چشم خود رو مرطوب کنین.


اشتباهی که چشم رو کور می کنه!

۳.۵/۵

۱۰

منبع : جام نیوز /ن

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا