: شستشوی سر در حالت وایس تاده در حموم  و در حالتی که موهای سر به دلیل جذب آب، سنگین تر از حالت عادیه، از عوامل جدی ریزش مو می تونه باشه هم اینکه “شونِه زدن مو در حموم” هم از عوامل ریزش موها است.

<>

: اشتباهی که در حموم باعث "ریزش مو" می شه

تموم حمامای سنتی ایران جهت شستشوی سر، دارای سکویی مخصوص بودن تا شست وسوی موی سر در حموم در حالت نشسته انجام شه؛ پس در حالت نشسته سر خود رو شستشو بدین تا موهای شما سالم بمونه.

در مورد شونِه زدن مو، فواید و آداب اون، روایات خیلی از پیشوایان دین هم به ما رسیده طوریکه در بعضی منابع روایتی، فصلی با عنوان “شونِه زدن” تنظیم شده که نشون دهنده اهمیت اون هستش.

شونِه زدن موها باعث از بین رفتن بلغم زائد و افزایش قدرت ذهنی

درباره فواید شونِه زدن درست موها، روایات خیلی از معصومین وارد شده از جمله امام صادق(ع) فرمود: “شانۀ سر، وبا رو می بره و شونِه زدن ریش، دندانا رو محکم می کنه.” (وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۱۲۴)

هم اینکه اون حضرت در حدیثی دیگه فرمود: “زیاد شونِه زدن، بلغم رو نابود می کنه.” (کلینی، کافی، ج ۶، ص ۴۸۹)

امام صادق (ع) هم درباره فواید شونِه زدن موی سر فرموده ان: “شونِه‏، روزی رو جلب و مو رو دلپذیر و نیاز رو برطرف … و بلغم‏ رو قطع می‏ کنه.”

پیامبر خدا (ص) هم زیر ریش خود رو چهل مرتبه و بالای اونو هفت مرتبه شونِه می کرد و می فرمود: “شونِه ذهن رو می‏ افزاید و بلغم‏ رو قطع می کنه.” (خصال، ترجمه، جعفری،‏ ج ۱، ص ۳۹۱، نسیم کوثر، قم، چاپ اول، ۱۳۸۲ ش)

منبع: تسنیم

.

منبع : saten.ir